General Purpose Safety Glasses
Safety glasses may also include side protection like detachable side protectors (clip-on or slide-on shields). In addition, accommodation must be made for employees who require corrective lenses; protective eyewear must incorporate prescriptive lenses or glasses worn over prescription lenses. If light hazards exist, eye protection should have coated or tinted lenses that reduce the transmission of the specific light spectrum.
Employees must also be trained to use eye protection. Training must be comprehensive and understandable and recur at least annually or more often if needed. Training should include:
- Need for protection
- Compromised protection (improper fit, use, or maintenance)
- Safety eyewear capabilities and limitations
- Appropriate and effective use
- Inspection, donning, and doffing
- Maintenance and storage
- Contraindications for use, including medical signs and symptoms
Options for protective eyewear include:
- Frame materials
- Frame color and style
- Flexibility and adjustability (adjustable temples, nose pads)
- Anti-fog, -static, or another lens treatment
- Lens tint or mirror coatings
- Compatibility with other safety equipment and apparel
- (95)
- (1)
- (78)
- (1)
- (16)
- (34)
- (18)
- (13)
- (629)
- (4)
- (1)
- (1)
- (22)
- (1)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (12)
- (2)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (284)
- (2)
- (28)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (5)
- (9)
- (2)
- (1)
- (4)
- (9)
- (98)
- (2)
- (23)
- (1)
- (1)
- (9)
- (4)
- (2)
- (10)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (167)
- (1)
- (9)
- (18)
- (4)
- (4)
- (5)
- (1)
- (6)
- (3)
- (10)
- (12)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (13)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (33)
- (1)
- (23)
- (118)
- (2)
- (1)
- (22)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (8)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (28)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1,287)
- (8)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (552)
- (20)
- (56)
- (71)
- (1)
- (46)
- (1)
- (131)
- (2)
- (32)
- (3)
- (733)
- (347)
- (30)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (7)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (170)
- (10)
- (6)
- (2)
- (4)
- (6)
- (6)
- (135)
- (1)
- (1)
- (444)
- (2)
- (15)
- (14)
- (2)
- (26)
- (74)
- (4)
- (5)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (13)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (43)
- (6)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (52)
- (2)
- (400)
- (3)
- (3)
- (1)
- (10)
- (37)
- (7)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (4)
- (5)
- (2)
Filtered Search Results
Bollé Safety STKS 420 - Smoke Polarized PC Lens
Smoke polarized polycarbonate lenses that help reduce glare, improve colour perception and contrast, and reduce eye strain.
| Shape | 4 - Slightly Curved |
|---|---|
| Width (English) | 2.17 in. |
| Size | Medium/Large |
| Width (Metric) | 5.5 cm |
| Includes | Safety Glasses, Microfiber Pouch |
| Transmittance Value | 0.12 |
| Thickness (English) | 0.087 in. |
| Frame Material | Polycarbonate |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1-2020 |
| Weight (Metric) | 68 g |
| Height (English) | 1.77 in. |
| Disposable | Reusable |
| Lens Tint | Smoke |
| Frame Type | Wrap-around |
| Lens Type | Crown Z87+ U6X |
| Height (Metric) | 4.5 cm |
| Lens Coating | Anti-scratch |
| Material | Polycarbonate |
| Temple Style | Bayonet |
| Optical Clarity | 1 - Optimal |
| Thickness (Metric) | 2.2 mm |
| UV Protection | U6 |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Dimensions (L x W x H) | 6.14 x 2.17 x 1.77 in. |
| Product Type | Safety Glasses |
| Packaging | Eco-polybag |
| Weight (English) | 0.15 lb. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Ergodyne™ Skullerz™ Odin Safety Glasses/Sunglasses
Full-frame, protective work safety sunglasses feature tough scratch-resistant lenses that filter 99.9% of harmful UVA, UVB and UVC rays to keep eyes safe in the sun.
| Lens Coating | Scratch-resistant,UV-treated |
|---|---|
| No. per Case | 12/Cs. |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1+, CSA Z94.3 and MIL-PRF 32432 Ballistic Impact |
| For Use With (Application) | Construction/Trades, Oil and Gas, Mining, Maintenance, Assembly/Fabrication, Manufacturing, Police/Tactical |
Ergodyne™ Skullerz™ Dagr Safety Glasses/Sunglasses, Kryptek™ Highlander™ Frame
Protective work safety sunglasses feature tough scratch-resistant lenses that filter 99.9% of harmful UVA, UVB and UVC rays to keep eyes safe in the sun and the blade-style design is a sleek and sporty look.
| Lens Coating | Scratch-resistant,UV-treated |
|---|---|
| No. per Case | 12/Cs. |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1+, CSA Z94.3 + and MIL-PRF 32432 Ballistic Impact |
| For Use With (Application) | Construction/Trades, Oil and Gas, Mining, Maintenance, Assembly/Fabrication, Manufacturing, Police/Tactical |
Bollé Safety ILUKA Safety Glasses
Thin, light and ultra-enveloping, ILUKA is suitable for narrow faces, thin co-injected temples for optimal support throughout the day, easily fits under a protective helmet
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Frame Type | Rimless |
| Height (Metric) | 4.5 cm |
| Shape | Rectangular |
| Lens Coating | Anti-fog,Scratch-resistant |
| Width (English) | 4.33 in. |
| Material | Polycarbonate |
| Width (Metric) | 11 cm |
| UV Protection | UVA and UVB |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Product Type | Safety Glasses |
| Frame Material | Polycarbonate |
| Weight (English) | 0.81 oz. |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87+ |
| Height (English) | 1.77 in. |
Bollé Safety STKS 420 - Smoke PC Lens - PLATINUM (ASAF)
Smoke polycarbonate lens with PLATINUM (ASAF) coating double sided anti-scratch and anti-fog technology for durability and clear vision.
| Shape | 4 - Slightly Curved |
|---|---|
| Width (English) | 2.17 in. |
| Size | Medium/Large |
| Width (Metric) | 5.5 cm |
| Includes | Safety Glasses, Microfiber Pouch |
| Transmittance Value | 0.12 |
| Thickness (English) | 0.087 in. |
| Frame Material | Polycarbonate |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1-2020 |
| Weight (Metric) | 68 g |
| Height (English) | 1.77 in. |
| Disposable | Reusable |
| Lens Tint | Smoke |
| Frame Type | Wrap-around |
| Lens Type | Crown Z87+ U6X |
| Height (Metric) | 4.5 cm |
| Lens Coating | Platinum |
| Material | Polycarbonate |
| Temple Style | Bayonet |
| Optical Clarity | 1 - Optimal |
| Thickness (Metric) | 2.2 mm |
| UV Protection | U6 |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Dimensions (L x W x H) | 6.14 x 2.17 x 1.77 in. |
| Product Type | Safety Glasses |
| Packaging | Eco-polybag |
| Weight (English) | 0.15 lb. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Frame Material | Nylon |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1 |
| Weight (Metric) | 35.6 g |
| Frame Color | Black |
|---|---|
| Lens Material | Polycarbonate |
| Frame Material | Nylon |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1 |
| Weight (Metric) | 29 g |
Pyramex™ I-Force™ Slim Safety Eyewear
I-Force™ Slim Safety Eyewear with sporty, lightweight design eliminates the bulkiness and weight of a goggle.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Frame Color | Black |
| Frame Type | Full Frame |
| UV Protection | U6 |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN-166 |
| Lens Material | Polycarbonate (Front Lens), Acetate (Inner Lens), PU Foam |
| Lens Coating | Anti-fog,UV-treated,Scratch-resistant,Impact-resistant |
| Product Type | Ballistic Safety Glasses |
| Frame Material | Nylon |
| Material | Polycarbonate, Nylon |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1, CSA Z94.3-07 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Bollé Safety Override OTG Goggles
Override goggles fit over prescription eyewear for high impact protection, molded cheek/brow guard and side shield, adjustable nylon temples, single piece lens with distortion free viewing and superior optical quality, includes adjustable cord
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Frame Type | OTG |
| Height (Metric) | 5 cm |
| Shape | Rectangular |
| Width (English) | 2.75 in. |
| Material | Polycarbonate |
| Width (Metric) | 7 cm |
| Frame Color | Transclucent Black |
| UV Protection | UVA and UVB |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Product Type | OTG |
| Frame Material | Metal |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87+ |
| Height (English) | 2 in. |
| Lens Coating | Scratch-resistant |
|---|---|
| Frame Material | Polycarbonate |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1 |
| Temple Style | Co-Injected Rubber |
| For Use With (Application) | Eye Safety |
Pyramex™ Onix Plus™ Safety Eyewear
Lightweight frame and suspended lens design provide perfect fit for a variety of users
| Frame Color | Black |
|---|---|
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1 |
| Weight (Metric) | 27 g |
| Frame Color | Black |
|---|---|
| Lens Material | Polycarbonate |
| Frame Material | Polycarbonate |
| Weight (Metric) | 28 g |